همه چیزدرباره کنسانتره گوسفندی

کنسانتره گوسفندی چیست؟در کنار علوفه‌ای مانند یونجه، وجود برخی مواد غذایی در رژیم غذایی گوسفندان الزامی است. از مهم‌ترین مواردی که باید در تغذیه دام گنجانده شود می‌توان به جو، تفاله چغندر، کنجاله کلزا، سبوس گندم، کنجاله ذرت و کنجاله سویا اشاره کرد.

شاید تهیه تمام این موارد برای دام‌دار سخت باشد و از نظر اقتصادی هم هزینه زیادی را به او تحمیل کند.

برای تأمین تمام احتیاجات گوسفند و رساندن مواد مغذی موجود در تمام موارد ذکر شده می‌توان از کنسانتره به عنوان مکمل غذایی استفاده کرد.

کنسانتره گوسفندی را می‌توان یک ماده غذایی دانست که برای پرواربندی گوسفندان بسیار مفید و کاربردی است.

در کنسانتره‌ها می‌توانند بخش مناسبی از نیاز دام به انرژی، پروتئین، فیبر، چربی، کلسیم و فسفر را تأمین کنند.

آنالیز کنسانتره گوسفندی بر اساس ماده خشک:

 • پروتئین خام ۱۴.۵ درصد
 • چربی خام ۴.۲ درصد
 • خاکستر ۱۴.۵ درصد
 • کلسیم ۱ درصد
 • فسفر ۰.۸ درصد
 • انرژی قابل متابولیسم ۲.۵۸ Kg/Mcal
 • انرژی خالص رشد ۱.۱۶ Kg/Mcal
 • انرژی خالص نگهداری ۱.۷۵ Kg/Mcal

خواص خوراک کنسانتره گوسفندی

 • کاهش هزینه دامداری
 • افزایش بازدهی در تولید
 • تأمین تمام نیازهای ویتامینی و معدنی گوسفند
 • بهترین ماده غذایی مکمل یونجه
 • بدون داشتن خرده آهن، شیشه و …
 • دارای مواد غذایی مهم مانند پروتئین و فیبر که برای تقویت گوسفندان عالی است.

از جمله موادی که در کنسانتره گوسفندی استفاده می شود

می توان به کنجاله سویا، ذرت و سبوس گندم اشاره کرد که کیفیت هر یک از مواد به کار رفته در تعیین قیمت هر کیلو کنسانتره گوسفندی تاثیر زیادی دارد.

این محصول حاوی مقادیر بالایی پروتئین و فیبر می باشد که در فرایند پروار کردن و اضافه وزن گوسفند نقش بسیاری دارد.

همچنین به عنوان یک جایگزین مناسب جهت تغذیه دام در فصول سرد سال که علوفه کمتر است می باشد.

در بازارهای داخلی این محصول در انواع و کیفیت مختلف وجود دارد که با توجه به نوع محصول و میزان مرغوبیت قیمت هر کیلو کنسانتره گوسفندی نیز متغیر می باشد.

همچنین میزان عرضه و تقاضا جهت خرید این محصول سبب افزایش یا کاهش قیمت هر کیلو کنسانتره گوسفندی می گردد و چنانچه میزان تقاضا بیشتر از عرضه باشد قیمت هر کیلو کنسانتره گوسفندی افزایش پیدا می کند.

واحدهای تولیدی فراوانی در سطح کشور وجود دارند که در زمینه تولید این محصول فعالیت می کنند و آن را به صورت فله و بسته بندی به دامداران می دهند

درضمن قیمت هر کیلو کنسانتره گوسفندی فله کمتر از نوع بسته بندی این محصول می باشد.

میزان واردات این محصول به عنوان یک شاخص مهم در تعیین قیمت هر کیلو کنسانتره گوسفندی به شمار می رود.

اگر حجم واردات محصول در طول یک سال کاهش پیدا کند ممکن است با کمبود آن در بازارهای داخلی مواجه شویم که این عامل بر افزایش قیمت هر کیلو کنسانتره گوسفندی تاثیر دارد.

مواد مغذی کنسانتره گوسفندی

همان‌طور که گفتیم کنسانتره گوسفندی منبعی غنی برای تغذیه دام و پرورش گوسفندان است. در این ماده مواد مغذی متفاوتی که برای پرورش گوسفند نیاز است وجود دارد. مهم‌ترین مواد مغذی موجود در کنسانتره عبارت‌اند از:

کربوهیدرات‌ها

از کربوهیدرات‌ها یا مواد قندی به عنوان موادی یاد می‌شود که می‌توانند انرژی موردنیاز بدن دام را تأمین کنند. اندام‌های مختلف برای کارکرد درست نیاز به انرژی دارند. تولید شیر و گوشت و انجام فعالیت‌های روزانه مانند خوردن و حرکت نیاز به صرف انرژی دارد که این مواد می‌توانند بخش عمده‌ای از این انرژی را تأمین کنند.

پروتئین‌ها

پروتئین را می‌توان یکی دیگر از مواد مغذی موردنیاز برای رشد دانست. شکل‌گیری و رشد عضلات و تولید شیر نیازمند وجود پروتئین در بدن دام است. عدم وجود میزان مناسب از پروتئین در بدن دام می‌تواند باعث شود تا در روند رشد دام اختلال به وجود آید، تولید شیر دام کاهش یابد، سلامت دام به خطر افتد و تأثیر منفی در تولیدمثل دام داشته باشد.

چربی‌ها

شاید تصور کنید که چربی‌ها برای بدن جانداران مضر است اما این تصور کاملاً اشتباه است.

برخی از ویتامین‌ها مانند A، K، D و E محلول در چربی هستند و توسط چربی‌ها به بدن موجودات زنده منتقل می‌شوند.

همچنین چربی‌ها به صورت یک لایه محافظ در اطراف برخی از اعضا و اندام‌های بدن وجود دارند تا از آن‌ها محافظت کنند. کنسانتره گوسفندی می‌تواند بخشی از نیاز دام به چربی‌ها را برطرف کند.

مواد معدنی

مواد معدنی در اسکلت دام، رشد استخوان‌ها، تولید شیر و گوشت و بسیاری موارد دیگر تأثیرگذار هستند.

این مواد تنوع بسیاری دارند که از مهم‌ترین مواد معدنی که برای رشد گوسفند باید در جیره غذایی او وجود داشته باشد می‌توان به کلسیم، فسفر، منیزیم، سدیم، کلر، گوگرد، منگنز، روی، ید و آهن اشاره کرد. کمبود هر کدام از این مواد می‌تواند در روند رشد و تولیدمثل دام تأثیر منفی بگذارد.

ویتامین‌ها

شاید گوسفندان به مقدار کمتری از ویتامین‌های گوناگون در مقایسه با مواد گفته شده نیاز داشته باشند اما عدم دریافت همین حجم کم ویتامین می‌تواند سلامت دام را شدیداً به خطر بیندازد.

کمبود ویتامین‌ها می‌تواند باعث شود تا گوسفند به بیماری‌هایی نظیر کوری،عدم باروری، سقط‌جنین، کاهش رشد، ضعف سیستم ایمنی و بسیاری بیماری‌های دیگر مبتلا شود.

کنسانتره گوسفندی

نکاتی در خصوص کنسانتره گوسفندی

توجه داشته باشید که علوفه و کنسانتره باید به همراه مکمل‌های معدنی، ویتامین‌های موردنیاز و نمک در تغذیه دام استفاده شود. بالانس بودن جیره غذایی دام از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشت.

کنسانتره را بهترین ماده غذایی مکمل یونجه می‌دانند که در سیستم‌های پرواربندی و پرورش گوسفند در ایران از جیره غذایی با نسبت برابر استفاده می‌شود؛ یعنی نیمی از جیره غذایی از علوفه و نیمه دیگر آن از کنسانتره گوسفندی تشکیل می‌شود. این نسبت‌ها برای پروار مناسب نیستند. در بسیاری از کشورهای همسایه مانند ترکیه، در تغذیه دام کنسانتره بیشتری وجود دارد که نسبت آن به علوفه گاهی به ۷۰ درصد کنسانتره و ۳۰ درصد علوفه نیز می‌رسد. با توجه به محدودیت‌های موجود در ایران و افزایش قیمت‌ها استفاده از جیره ۶۰ درصد کنسانتره و ۴۰ درصد علوفه را می‌توان یکی از مناسب‌ترین جیره‌ها دانست.

سایرنکات

گوسفندان با خوردن ترکیب کنسانتره و علوفه می‌توانند انرژی و پروتئین موردنیاز خود را به خوبی تأمین کنند.

کنسانتره‌ها فاقد هر گونه مواد سمی، مسموم کننده و مضر برای گوسفندان هستند.

اگر بخواهیم کنسانتره‌ها را با علوفه مقایسه کنیم باید بگوییم که در حجم کم کنسانتره، میزان زیادی مواد مغذی موردنیاز برای پرورش گوسفند وجود دارد. این مواد می‌تواند به راحتی انرژی و نیازهای دام را تأمین کند.

کنسانتره را طبق اصول بهداشتی می‌سازند. به همین دلیل استفاده از این مواد برای تغذیه دام به طعم و بوی گوشت و شیر و همچنین سلامت دام لطمه وارد نمی‌کند.

استفاده از کنسانتره می‌تواند هزینه‌های دام‌داری در تهیه مواد غذایی را کاهش دهد، همچنین راندمان تولید شیر و گوشت را در کمترین زمان ممکن بالا می‌برد که این مسائل باعث افزایش میزان سود دام‌دار می‌شود.

میزان کنسانتره استفاده شده در جیره غذایی گوسفندان باید با توجه به جثه آن‌ها باشد. گوسفندان کوچک به میزان کمتری کنسانتره نسبت به گوسفندانی با جثه بزرگ نیاز دارند.

گوسفندان به کنسانتره علاقه دارند و با میل و اشتها آن را می‌خورند، همین امر باعث می‌شود که نگرانی در خصوص عدم تغذیه گوسفند از آن وجود نداشته باشد. توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از کنسانتره گوسفندی در جیره غذایی میزان کافی آب سالم و تمیز در اختیار گوسفندان قرار دهید.

در هنگام خرید کنسانتره حتماً به تاریخ تولید و انقضا توجه کنید و حتماً آن را در جایی خشک و تمیز نگهداری کنید.

چگونه می توان کنسانتره گوسفندی خوب را تهیه کرد ؟

از آنجایی که برخی دامداران خود تمایل به تهیه کنسانتره دارند Tبرای اینکه بتوانند به یک ترکیب مناسب درکنسانتره بره های پرواری و دیگر انواع دام زنده دست پیدا کنند ابتدا نیاز است که مقدار نیاز روزانه دام به مواد غذایی و اهداف خود را از کار پرورشی مشخص نمایند تا از این طریق با یک دستورالعمل مناسب کنسانتره با کیفیتی تهیه کنند .

برای کسانی که خود اقدام به تهیه کنسانتره می کنند یک نکته مهم وجود دارد و آن هم قیمت تمامی این محصول می باشد . چنانچه قیمت تمام شده این نوع کنسانتره از محصولات آماده ای که در بازار وجود دارد بیشتر شود ، مصرف آن برای دام ها توجیه اقتصادی ندارد .

عرضه بدون واسطه کنسانتره گوسفندی

عرضه بدون واسطه کنسانتره دامروش های مختلفی برای خرید بدون واسطه و ارزان انواع کنسانتره دام در بازار از سوی فعالین به کار گرفته می شود.

حال هر چقدر که برای تامین به تولید کنندگان نزدیک تر و از واسطه های بازار دورتر باشید، به مراتب قیمت خوراک گاو و گوسفند کاهش چشمگیری خواهد داشت.

به عنوان خریدار کنسانتره دام باید با بزرگترین تامین کنندگان و مراکز عرضه بدون واسطه این محصولات آشنایی کامل داشته باشید.

بنابراین توصیه می شود در خریدهای عمده و نمونه های بسته بندی کارخانه ای مراکز زیر را انتخاب نمایید:

دفاتر فروش مرکزی انواع کنسانتره دام
شرکت های وارد کننده کنسانتره
کارخانه های خوراک دام
نمایندگان فروش آنلاین
تامین کنندگان منطقه ای معتبر
توصیه می شود از خرید خوراک دام به واسطه افراد ناشناس خودداری نمایید چرا که کیفیت محصولات عرضه شده توسط این افراد بسیار پایین بوده و اغلب حامل انواع بیماری های دامی نیز می باشند.

ارسال به سراسر کشور

مجموعه بازرگانی پالیزتجارت این محصولات را به صورت عمده به تمامی نقاط کشور پخش می کند و با توجه به کیفیت خوب محصولاتش همواره نظر خریداران عمده را به سمت خود جلب کرده است. مجموعه ی تولیدی بازرگانی پالیزمحصولات را در کمترین زمان و با کم ترین هزینه به دست مصرف کنندگان محترم می رساند.شما میتوانید از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

شرکت بازرگانی پالیزتجارت در زمینه خرید و فروش خوراک دام وطیور به صورت عمده فعالیت می‌کند.
جهت خرید انواع کنسانتره به صورت عمده با ما در ارتباط باشید.
جهت فروش انواع کنسانتره به صورت عمده با ما در ارتباط باشید.  

شماره موبایل تماس بامدیرفروش   09129429784

شرکت بازرگانی پالیزتجارت

عضویت درکانال تلگرامی بازرگانی پالیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *